Волшебници на лирата

Издавач: Датапонс | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Волшебници на лирата | Бр. на страни: 184 | Димензии: 145х205 | Корица: тврда

Поетот, критичар и есеист Санде Стојчески е еден од оние современи автори во Македонија кои пројавуваат исклучителна посветеност вистинска опсесија со текстот. Неговите есеи и критички текстови се на компетентен промислувач на уметноста на зборот, препознатливи по својот вдахнат прочит, така што тие во значителна мера придонесуваат за натамошна афирмација на феноменот на литературата, а исто така служат и за упатување на читателите кон вредностите и дострелите на книжевните дела. Истите квалитети и својства ги содржи и неговта најнова книга есеи, посветени на лирското писмо. Стојчевски се осврнува на познати и незаобиколиви дела од светски, балкански и македонски автори, кои задолжително треба да се прочитаат и да се познаваат како важни маркери во книжевноста и воопшто во културата.

Цена: 300 ден

29 на залиха

Спореди
Продавач ДАТАПОНС

Report an abuse for product Волшебници на лирата

Категории: ,
ИСБН: 9786082221137

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Волшебници на лирата”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in