Вон жариштето

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 142 | Димензии: 21 | Корица: /

Приказна за една фамилија раскажана од едно весело, младо девојче. „Кога започна војната, сите бевме среќни.“ Летото 1914 година, Јоланда или нагалено Јоле на тринаесет години веќе работеше на рингишпил. Не требаше долго за да ги разбере последиците од конфликтот каде ги испраќаат мажите и ги оставаат жените сами. А и самата страдаше од последиците. Разделена од мајка ѝ, трауматизирана од бомбардирањето, таа и нејзината сестра трагаат низ селата за да ја најдат нивната баба што никогаш не ја запознале. Среде војната ја доживува својата прва љубов. Преку нарацијата на Јоле – длабока и живописна раскажувачка – нивните искуства се истите оние како на сите жени што остануваат надвор од линијата на огнот, далеку од фронтот, замаглени, речиси невидливи, додека историјата продолжува безмилосно. Тринаесет раскажани слики, како оние фотки што недостасуваат од семејниот албум, формираат нарација базирана на дневници, сведоштва, извештаи и документи.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Вон жариштето

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-124-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вон жариштето”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in