Вовед во алгоритмите на биоинформатиката

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: An Introduction to Bioinformatics Algorithms | Бр. на страни: 400 | Димензии: 168x228 | Корица: /

Оваа книга е вовед и во биолошките и во алгоритамските идеи, заедно и со нивното поврзување со информатиката поради што го привлекува вниманието, како на студентите по биологија така и на студентите по информатика. Ова е една од првите книги од доменот на биоинформатиката што може да се употреби од страна на студентите на додипломски студии. Се објаснува дека е релативно мал бројот на информатички техники што може да се применат за решавање на практични проблеми во биологијата.
Книгата вклучува двојна табела на содржини организирани според алгоритамска идеја и биолошка тема. Се дискутира за важни биолошки проблеми со нивна детална формулација и понуда на едно или на повеќе решенија за истите. Дадени се и кратки биографии за секој од научниците што учествувал во решавање на проблемот со што се дава дополнителна инспирација за студентите да навлезат подлабоко во материјата и да се заинтересираат за работата на секој од тие научници.
Во книгата се разработени следниве теми:

-          алгоритми и нивната сложеност

-          вовед во молекуларна биологија

-          комплетно пребарување

-          алчни алгоритми

-          алгоритми за динамичко програмирање

-          алгоритми од типот раздели па владеј

-          комбинирано совпаѓање на облици

-          скриени Маркови модели

-          случајни алгоритми

Уредници се Нејл К. Џонс и Павел А. Певзнер. Нејл е професор на Катедрата за компјутерски науки и инженеринг при Универзитетот од Сан Диего, Калифорнија, а Павел е негов колега, професор на истата катедра. Павел е воедно и директор на Центарот за компјутерска спектрометрија на масата што работи во склоп на Универзитетот.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 1250 ден

48 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Вовед во алгоритмите на биоинформатиката

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-49-2

2 оценки за Вовед во алгоритмите на биоинформатиката

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Hristijan Jankulovski (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in