Вовед во NURBS: со историска перспектива

Автор: David F. Rogers
Издавач: Датапонс | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: An Introduction to NURBS: With Historical Perspective 1st ed | Бр. на страни: 342 | Димензии: 185х235 | Корица: /

Најновото дело од пионерот на компјутерската графика, Вовед во NURBS, е идеален извор за оние на кои им е потребно теоретско и практично разбирање на овие многу важни криви и површини. Почнувајќи со Безиеовите криви, во книгата луцидно се објаснети NURBS кривите, а потоа истиот пристап се користи и за површините, при што конзистентно се потенцирани важните дизајнерски својства на секој одделен тип крива, односно површина. Целиот текст се потпира на илустрации и целосно разработени примери кои помагаат во разбирање на концептот на NURBS и нивната успешна примена. Како дополнување на објаснувањата, вметнати се куси белешки за историјата на NURBS, напишани од некои од најистакнатите личности во оваа област. Независно од тоа дали пишувате сопствен код или едноставно сакате да разберете како работат некои од апликациите од областа на компјутерскатаграфика кои ги користите, Вовед во NURBS ќе ги зголеми и прошири вашите знаења до степен кој не може да се достигне со кој било друг ресурс. Карактеристики: -Дава витални информации применливи во многу различни области: CAD, научна визуелизација, анимација, комјутерски игри и т.н. -Го олеснува пристапот за оние со основни познавања од математиката -Содржи детали за специфични техники базирани на NURBS -Ги содржи сите важни алгоритми во лесен-за-читање псевдокод -C- кодовите се достапни на web страната на компанијата на http://www.mkp.com/NURBS/nurbs.html Вклучува комплетни референци на дополнителна литература за NURBS.

Цена: 798 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач ДАТАПОНС

Report an abuse for product Вовед во NURBS: со историска перспектива

Категории: , , ,
ИСБН: 9786082220109

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Вовед во NURBS: со историска перспектива”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in