Вовед во Политиката

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Introduction a la politique | Бр. на страни: 412 | Димензии: 142x200 | Корица: /

Во оваа книга се дадени одговори и размислувања за суштинските прашања што се основа за каква било понатамошна дискусија. Дали политиката и нејзиното учење заслужуваат да им се обрне внимание? Како треба да се објаснат политичките работи? Како воопшто да ја дефинираме политиката? Што е тоа што е важно во политиката? Пред да бидат дадени одговорите, потпирајќи се на историското искуство, се прецизираат и се разработуваат термините за античкото, христијанското и за модерното гледање на политиката.
Понатаму се дадени главните карактеристики на модерната политика и нејзините цели. Во текот на изминатиот век беснееше војна меѓу различните политички режими. Денес таа скоро и да не постои, но дали тоа значи дека се решило централното прашање што се поставува за секоја политика, прашањето за режимот?
Одговорите и коментарите на сите овие прашања ги дава Филип Бенетон, професор по политички науки на Факултетот за правни и за политички науки од Рен. Има предавано и на многу други иниверзитети надвор од Франиција.
Секој што се интересира за политика, на овој или оној начин, ја изучува или, пак, истата ја практикува мора да го прочита овој текст за да создаде поле за понатамошни изучувања.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1700 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Вовед во Политиката

Категорија:
ИСБН: 978-608-4535-89-8

1 оценка за Вовед во Политиката

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in