Време за живот

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Tiempo de vida | Бр. на страни: 164 | Димензии: 200х140 | Корица: тврда

Национална награда за литература на Шпанија, награда „Стрега“. Возбудлив и смел автобиографски роман за драматичната поврзаност меѓу татко и син, за тажните моменти и за опасните крстосници на животот. Храбра и убава, искрена и потресна исповед за која зборуваат читателите во светот. Страниците на оваа многу лична книга се проткаени со голема љубов – на синот спрема таткото кој му недостасувал во најголемиот дел од животот... Уметникот боем, таткото, ги остава сопругата и малиот син за да води слободен живот. Отсутниот татко остава тешка сенка врз животот на момчето. Многу години подоцна, кога таткото се разболува и му остануваат две години од животот, син му е тој кој му се оддава целосно, па дури и запоставувајќи го своето семејство. Во преостанатото време за живот двајцата ја враќаат назад лентата на животот и го преиспитуваат патот по кој поминале, оптоварени од вината еден спрема друг.

Цена: 200 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Време за живот

Категорија:
ИСБН: 978-608-252-099-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Време за живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in