Втор живот

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Per Olov Enquist | Бр. на страни: 481 | Димензии: / | Корица: мека

ако и Стриндберг во „Синот на слугинката“, во „Втор живот“ Пер Улоф Енквист пишува за себе во трето лице, како за „него“, синот без татко на учителката од Хјугболе. Тој, чиј детски свет не се протегал подалеку од Бурео, подоцна ќе патува и голем дел од својот живот ќе живее во странство, во Берлин, Њујорк, Париз, Копенхаген… Со драмата „Ноќ на лезбијките“ стигнува на Бродвеј. Среде тој меѓународен успех како писател, минува низ лична криза. „Втор живот“ е драматична приказна за тоа. „Ова дело не е опуштена, анегдотска прошетка низ неговото минато, на патот до славата и богатството. Две третини се посветени на неговото развивање како писател, додека последната третина го опишува долгиот, мачен пад на Енквист и потоа неговото враќање на креативноста и енергијата карактеристични за него. Приказната почнува, како секој автобиографски текст, со детството на авторот, но на читателите на Енквист им ја нуди препознатливата повеќестрана, метатекстуална перспектива.

Цена: 500 ден 425 ден

6 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Втор живот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4718-99-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Втор живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in