За кого бијат камбаните

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: For Whom the Bell Tolls | Бр. на страни: 536 | Димензии: 20 см | Корица: /

„Ако не си видел како почнува револуцијата во едно мало гратче каде што секој се познава со секого и каде што отсекогаш секој се познавал со секого, ништо не си видел.“

Високо во шпанските планини, скриени во боровите шуми, група герилци се подготвуваат да разнесат мост со важно стратешко значење. Младиот американски доброволец Роберт Џордан е бомбашот кој е испратен да ја изврши оваа задача. За само неколку дена – секој од нив, бескрајно долг – тој ќе искуси цел еден живот. Ќе открие дека дури и една мала, изолирана мисија, извршена од неколкумина, на своите плеќи ја носи судбината на целото човештво.

Романот „За кого бијат камбаните“, објавен во 1940 година, веднаш по завршувањето на Шпанската граѓанска војна, е едно од најкарактеристичните дела на Хемингвеј. Втемелен на личните искуства на авторот и неговото длабоко познавање на шпанската култура, „За кого бијат камбаните“ е можеби најпознатиот воен роман на XX век.

Цена: 550 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product За кого бијат камбаните

Категории: ,
ИСБН: 978-608-267-242-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “За кого бијат камбаните”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in