За среќниот живот

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: De Vita beat | Бр. на страни: 176 | Димензии: 20 | Корица: мека

Оваа книга е вечен паметник на умот, зашто врз знаењето се гради величината. „За среќниот живот“ е дијалог во кој Сенека ги претставува своите морални мисли и објаснува дека потрагата по среќа е потрага по причина, а причината не претставува само употреба на логика, туку и разбирање на природните процеси. Тој зборува за тоа како да се најде среќа, што би значело рамнотежа и слобода од лошото влијание на мислењето на другите луѓе, моќта на политиката и зачувувањето на парите. Има многу елементи типични за времето во кое творел Сенека, но оваа книга е добро адаптирана за нашето време, бидејќи филозофот се занимава со проблеми кои сѐ уште се присутни во нашето општество, дури и повеќе присутни сега отколку тогаш. Толку многу безвременска мудрост.

Цена: 300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product За среќниот живот

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-425-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “За среќниот живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in