Зад сцената

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Sahnenin Dişindakiler | Бр. на страни: 301 | Димензии: 21 см | Корица: /

Во заднината на неостварената, речиси платонска љубов на глав-ните ликови, Џемал и Сабиха, всушност се открива и отсликува еден од најдинамичните историски периоди на Османлиското Царство и Турција. Во првите децении на минатиот век, избива Младотурската револуција, Османлиите ги губат двете балкански војни, а во Прва-та светска војна Турција е на страната на губитниците – централните сили. Истанбул станува првата цел кон која се стремат белогардејците и бегалците по Октомвриската револуција во Русија. Окупацијата на Цариград и Измир од страна на Британија и Франција, е капка во мо-рето на вкупното разочарување и незадоволство во метрополата, каде што има и многу дилеми, дали и како да се приклучат кон националните сили и борбата за независност на Мустафа Кемал Ататурк.

Покрај многубројните љубовни и семејни драми, авторот мајстор-ски ги отсликува и разидувањата и полемиките на водечките интелекту-алци и јавните личности во Истанбул, во првата половина на минатиот век.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Зад сцената

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-133-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Зад сцената”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in