Зад текстовите

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2007
Оригинален наслов: Зад текстовите | Бр. на страни: 166 | Димензии: 200*140 | Корица: /

„Зад текстовите“ се одликува со широк опсег на критичко-есеистичкиот интерес и во теориски интонираните есеи авторката ги елаборира своите гледишта за природата на книжевното дело. Во првиот дел на книгата се сместени теориски есеи во кои Апостолоска пишува за генезата на книжевните дела, во вториот е објавен освртот за студија на најпознатото дело на рускиот теоретичар со светска слава Јуриј Лотман „Структурата на уметничкиот текст“ (првпат објавен на македонски јазик во издание на Македонска реч), додека пак во третиот дел се објавени текстови во кои се анализирани дела од македонски автори. Маја Апостолоска ги истражува и библиските аспекти во делата на Франц Кафка, а дава осврт и за делата на долго време премолчуваниот руски писател Димитриј С. Мерешковски.

Цена: 100 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Зад текстовите

Категории: ,
ИСБН: 978-9989-163-44-9; 9989-163-44-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Зад текстовите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in