Преглед на кошничка “Од дното на душата” e додадена во Вашата кошничката

Задачите се зададени

Издавач: ПНВ Публикации | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 65 | Димензии: 18 | Корица: мека

Вештото користење на поетскиот јазик и нагласениот лирски субјект придонесуваат оваа исклучителна збирка песни безрезервно да се вклопи во нашиот актуелнен поетски миг, но и да ја следи современата европска поетска интенција.
Славе Ѓорѓо Димоски
Карактеристична, за поезијата на Зоран Јакимоски, е (авто)референтноста,(пост)модернистичката празнина, онтолошкиот став на поетот „сѐ уште имам што да кажам“ што самиот го покажува и докажува во секоја своја песна од збирката, одговорноста пред зборот како зададена задача од творецот во себе и од творецот на светот, исповедниот тон, со кој може да се идентификува секој читател на стиховите.
Лидија Димковска
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 190 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач ПНВ Публикации

Report an abuse for product Задачите се зададени

Категорија:
ИСБН: 978-608-4641-60-5

1 оценка за Задачите се зададени

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in