Загубената чест на Катарина Блум

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Die verlorene Ehre der Katharina Blum | Бр. на страни: 120 | Димензии: 20 | Корица: мека

Во ерата кога новинарите бескрупулозно ги користат сите можни средства да дојдат до сензационална приказна, новелата на Хајнрих Бел – „Загубената чест на Катарина Блум“ повторно станува болно актуелна. Младата жена Катарина Блум која има некаква врска со прогонуван криминалец, станува цел на новинарот кој се обидува да ги освои насловните страници така што ќе ја претстави како расипана и развратна. Како што ескалираат нападите врз неа во написите на сензационалистичкиот „ВЕСНИК“ и таа станува и жртва на анонимни закани, Катарина гледа само еден излез од тој кошмар. Свртувајќи го наопаку жанрот мистерија, новелата на Бел почнува со признание за злосторство, вовлекувајќи го понатаму читателот во една мрежа на сензационализам, убиство на еден од ликовите и неизбежна ерупција на насилство.

Цена: 190 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Загубената чест на Катарина Блум

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-015-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Загубената чест на Катарина Блум”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in