ЗАГУБЕНИТЕ МУЗИЧАРИ

Издавач: Прозарт паблишинг | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: De fortabte spillemænd | Бр. на страни: 372 | Димензии: 20 см | Корица: /

-Иако новелите на Вилијам Хајнесен се во голема мера фарски, тие се толку универзални што читателот автоматски им се предава на нивната магија, нивната енергија и интензитет и бива опфатен од перспективите што тие ги нудат. The Independent Музиката е во срцето на оваа книга. Преданоста на група музичари-аматери коишто го прават квартетот Боман, ќе спречи серија од драматични настани да се претвори во тажна трагедија. Музиката му овозможува на секој од нив да се издигне над сопствената мрачна ситуација. Но, таму има и хумор, особено во сатиричното портретирање на локалните членови на сектата предводена од банкарскиот менаџер Анкерсен, додека тие залудно се обидуваат да им го скршат духот на музичарите. Тука е и многу поприземниот хумор на Јаниксен, огромниот ковач којшто е целосно под власт на неговата теснограда жена, припадник на сектата. Дејството се одвива во мал фарски град на почетокот од XX век, којшто денес е главниот град на Фарските Острови, Торсхавн.

Цена: 400 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Прозарт Медиа

Report an abuse for product ЗАГУБЕНИТЕ МУЗИЧАРИ

Категорија:
ИСБН: 978-608-256-034-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ЗАГУБЕНИТЕ МУЗИЧАРИ”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in