Захок

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Заххок | Бр. на страни: 576 | Димензии: 21 | Корица: мека

Во романот „Захок“ од Владимир Медведев се оживува егзотичниот и застрашувачки свет на Централна Азија. Место на дејствието ‒ Таџикистан, време ‒ граѓанската војна на почетокот на деведесеттите години на минатиот век. Во центарот на случувањата е судбината руското семејство, што без да сака останало во горите на Памир и паднало во рацете на новите господари на државата. Авторот е исто така по потекло од Таџикистан. Смртните трагедии следат една по друга. Исто како и суровите, морбидни и крвави злосторства.
По падот на СССР, Русите ги напуштале поранешните советски републики, како што порано Римјаните, Шпанците, Англичаните и Французите, ги напуштале колониите, носејќи ги трагите од напуштената земја. Романот „Захок“, за кој соодветен превод можеби би бил зборот „Аждер“, сведочи дека исчезнатата империја продолжува да живее според примитивните, злосторничките и криминални модели на владеење...

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product Захок

Категории: ,
ИСБН: 978-608-253-107-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Захок”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in