Замалек : роман за к’сметот

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Zamalek | Бр. на страни: 295 | Димензии: 21 см | Корица: /

Во срцето на Каиро, на островот среде Нил, со децении постоела антикварница преполна со најразновидно богатство како пештерата на Али-баба. Продавницата, најпозната во тој дел на светот, ја воделе Коста, познат египтолог, и неговата поќерка Арна, се додека ксметот, поради некои мистериозни гревови на Коста, не решил поинаку.

Оваа приказна, во која се мешаат овоземскиот и задгробниот живот, не можела да се случи на никое друго место, освен во Каиро, па тој пустински магапополис, неговата тивка махала Замалек, луѓето, обичаите и жештината на градот се еднакво важни јунаци во романот исто како и антикварот Коста и раскажувачката Арна, пршината што постојано паѓа и Нил, кој тече како животот.

Цена: 390 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Замалек : роман за к’сметот

Категорија:
ИСБН: 978-608-267-339-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Замалек : роман за к’сметот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in