Заробениот ум

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Zniewolony umysł | Бр. на страни: 348 | Димензии: 190x120 | Корица: /

„Заробениот ум“ е збирка од девет есеи пишувани во 1951 г., а објавени во 1953 г. од Литературниот институт во Париз. Првото издание во Полска било објавено во 1978 г., во тајност од цензурата, а официјалното – дури во 1989 г. Делото, во кафкијанско-орвеловски стил, преку параболи и алегории, го анализира процесот на развивањето интелектуална зависност кај источноевропската интелигенција во однос на политичките и економските принципи на сталинистичката доктрина. Карл Јасперс го опишал „Заробениот ум“ како фантастична студија за „разбивањето на човекот на две личности“ под влијание на огромниот идеолошки притисок. „Мојата книга, во одредена смисла, беше обид за борба против својот сопствен фатализам и песимизам.“ – Чеслав Милош

Цена: 600 ден

18 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Заробениот ум

Категорија:
ИСБН: 978-608-4869-06-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Заробениот ум”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in