Завеса : последниот случај на Поаро

Publisher: Арс ЛИБРИС | Language: Македонски | Year: 2021
Original title: Curtain : Poirot's Last Case | Num. of pages: 204 | Dimensions: 145/205 | Cover: тврда

Херкул Поаро и капетанот Хејстингс повторно се наоѓаат во Стајлс корт, местото на нивната прва средба, каде што заедно го решаваат и својот прв случај на убиство, но овој пат средбата значи заокружување на нивната кариера во борбата против злосторствата и воедно нивно последно видување.

Иако остарен, неподвижен, со артритис и болки, навидум се чини дека Поаро внатрешно е потполно здрав, односно дека неговиот величествен ум сè уште совршено функционира. Но, откако ќе посочи дека во пансионот каде што престојуваат со Хејстингс има петкратен убиец, а сите гости се мирољубиви ликови, се поставува прашањето дали тој можеби веќе ја губи вештината за дедукција? Во секој случај, Поаро смета дека треба да се спречи ново убиство пред да се спушти завесата за крај.

Романот „Завеса: Последниот случај на Поаро“ е објавен во 1975 година, но е напишан многу порано, за време на Втората светска војна. Агата Кристи овој роман го пишува како подарок за нејзината ќерка и го чува во банкарски сеф повеќе од 30 години. Од литературен аспект, ова се смета за едно од нејзините најдобри дела, како еден мошне возбудлив, прониклив и вешто смислен заплет со драматичен крај.

Price: 380 ден

19 in stock

Compare
Sold By Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Завеса : последниот случај на Поаро

Categories: ,
SKU: 978-608-259-728-7

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Завеса : последниот случај на Поаро”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in