Заветот на кралицата

Издавач: КУЛТУРА | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: The queen's vow | Бр. на страни: 451 | Димензии: 20 | Корица: мека

Дојдов во оваа земја и немам намера да ја оставам или таа да ја засени мојата работа; ниту ќе им дадам таква слава на моите непријатели или таква болка на моите поданици. Младата инфанта Изабела е оставена на милост и не милост на суровоста на шпанскиот двор во време на владеењето на нејзиниот полубрат , кралот Енрике IV, подводлив на блудност и застранување . Но , нејзината судбина да биде кралица на Кастилија е неизбежна и покрај сите препреки . Периодот на владеeње на Изабела I од Кастилија го опфаќа обединувањето на шпанските кралства, примирјето со Португалија, Инквизицијата, падот на Гранада, прогонот на Сефардите и појавата на Кристофер Колумбо . Таа не е само кралица, таа е и мајка на пет деца од успешниот брак со кралот Фернандо од Арагон. Кастилија е на прво место. Тоа беше мојот завет на денот кога го зазедов престолот ! Изабела I од Кастилија Можеби ќе ви се допадне

Цена: 550 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Култура

Report an abuse for product Заветот на кралицата

Категории: ,
ИСБН: 978-608-262-068-8

Questions and Answers

You are not logged in