Земјата на потекло

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Het land van herkomst | Бр. на страни: 492 | Димензии: 21 | Корица: /

Еден ист човек, еден ист живот, две различни приказни, сепак зачудувачки остар, искрен и бескомпромисен автопортрет ‒ безгрижноста и слободата на богатото дете од буржоаско семејство во Индите; наспроти неизвесноста и песимизмот на младиот човек што се бори за опстанок во Париз. Токму ваквото „шетање“ низ времето, настаните и ликовите ја прави „Земјата на потекло“ уникатна, повеќеслојна, несекојдневна и книга што се памети. Кој би рекол дека малиот буржуј Артур Дукро, кој е всушност самиот Е. ду Перон, ќе израсне во обичен новинар што преживува пишувајќи написи? Но, како што самиот вели, сè додека некој е жив, треба да живее според својата природа и како да има цел еден свет пред себе, со сета љубопитност и надеж што сè уште ги има, но и со доволна доза песимизам веднаш да се помири со крајот на сè што ги прави нашите животи можни, можни во секоја смисла на зборот.

Цена: 500 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Земјата на потекло

Категорија:
ИСБН: 978-608-4626-78-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Земјата на потекло”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in