Земјата што ја газиме

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: La tierra que pisamos | Бр. на страни: 264 | Димензии: 20 | Корица: мека

Роман за неочекуваната моќ на другиот да ја осветли нашата сопствена голотија. На почетокот на ХХ век Шпанија станува дел од најголемата империја во историјата на Европа. По помирувањето, воената елита избира едно мало село во Екстремадура, како благодарност за водењето на окупацијата. Ева Холман, сопругата на еден од нив, живее во идилична повлеченост до моментот кога на нејзиниот имот се појавува еден таинствен човек кој целосно ѝ го окупира животот. Романот зборува за начинот на кој се поврзуваме со земјата; со местото на кое се раѓаме, но и со планетата што нè крепи. Зборува и за борбата на една жена која сака да ја најде вистинската смисла на својот живот од која нејзиното образование ја оттргнало. Приказна за моќта на човекот за помирување со смртта, за раѓањето на емпатијата кога другиот ќе престане да ни биде туѓинец, за природата на една љубов поголема од нас самите. Емотивно четиво, книга што може целосно да нè смени.

Цена: 350 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Земјата што ја газиме

Категорија:
ИСБН: 978-608-230-611-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Земјата што ја газиме”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in