Жаби

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 2000
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 248 | Димензии: 200mm x 140mm | Корица: /

Жаби е парадигма за аристофанска комедија, што подразбира автентично и автономно (значи различно од други и останати комедиографски облици во антиката) творечко сложување на поетичките елементи, нивно умножување и первертирање. Во екстензионирањето на творечките сретства Аристофан оди дотаму што го проширува и самиот поетички облик, комедијата станува и поетичка расправа. Полето на литературата е „светиот“ простор во кој се посветува удвоениот поет творец и поет теоретичар. Оваа комедија не е само уметнички артефакт кој со својата поетичка вредност си обезбедува достојно место во канонот на незаобиколните книжевни вредности на светската култура, туку и своевидна теорија која партиципира во корпусот на т.н. поетики на поетите, не помалку релевантни во истражувањето на античката теорија на литературата.

Цена: 350 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Жаби

Категорија:
ИСБН: 9989-647-79-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Жаби”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in