Жак и неговиот господар : почест на Дени Дидро во три чина

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Jacques et son maître : hommage à Denis Diderot en trois actes | Бр. на страни: 104 | Димензии: 20 см | Корица: /

Во 1971 година Кундера пишува драмски текст во којшто се раскажуваат авантурите на еден благородник и на неговиот слуга Жак. Поднасловот на текстот укажува дека драмата е почест на големиот Дени Дидро, особено на неговото дело Фаталистот Жак.

Оваа драма е многу успешна варијација на основните теми од тој роман и продлабочување на парадоксите на Дидро низ призмата на еден ироничен скептик од XX век.

Цена: 200 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Жак и неговиот господар : почест на Дени Дидро во три чина

Категории: ,
ИСБН: 978-608-259-897-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Жак и неговиот господар : почест на Дени Дидро во три чина”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in