Жена, стан, роман

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: Eine frau, eine wohnung, ein roman | Бр. на страни: 144 | Димензии: А5 | Корица: мека

Во романот „Жена, стан, роман“ Генацино го раскажува развојниот пат на едно момче од неуспехот во школувањето до неговиот развој во писател. Дејството е сместено во шеесетите години на минатиот век , во „неименуван индустриски град во Германија“, а содржи и автобиографски елементи. Насловот ги означува трите животни цели на протагонистот, чие име е Вајганд. Романот завршува со одлука на нараторот да си даде повеќе време и да стане набљудувач на сопствениот живот. Се отселува од заедничкото живелиште со родителите и изнајмува стан. Приказната се заокружува со „будење на првиот збор“ од неговиот авторски роман.

Цена: 250 ден

10 на залиха

Спореди

Report an abuse for product Жена, стан, роман

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-869-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Жена, стан, роман”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *