Жените Гаврилови

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 292 | Димензии: 130mm x 205mm | Корица: /

Битола, по виорите и делбите на Македонија, 1931 година. Две сестри, Ника и Катерина, родени во богатото граѓанско семејство Гаврилови. Во него од жена на жена се пренесува несекојдневната дарба за ткаењето. Како во музичката фуга, во овој роман – ткаеж од силни и големи љубови, едната генерација на жени ја предава на другата тајната на ткаежот заедно со тајната на својот живот. Романот е чуден ткаеж од имиња, времиња, славни уметници и непознати даровити жени како Ника Гаврилова, во која на најубавиот начин се вткајуваат европските и македонските историја и култура.

Цена: 350 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Жените Гаврилови

Категорија:
ИСБН: 978-608-210-004-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Жените Гаврилови”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in