Животот е живот

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Најдобрата кинеска литература за деца-антологија | Бр. на страни: 226 | Димензии: 21 | Корица: /

Книгата "Животот е живот" е збирка од 30 раскази за деца. Џанг Хаиди (родена во 1955 година) е претседател на Кинеската федерација на лица со посебни потреби и е познат активист во кинески и меѓународни организации за овие лица. Нејзините поважни романи се „Сон во инвалидска количка“ и „Самит“. Нејзини најпознати прозни дела се „Прозорец со отвор кон небото“ и „Животот е живот“. Нејзини преведувани дела се „Клиника на крајбрежјето“, „Ребека во новото училиште“ и „Патопис на малечкиот воденичар“. Кај младите Кинези таа е позната како Сестра Хаиди. Во голем дел од своите книги пишува за лицата со посебни потреби и во нив има многу автобиографски елементи. Нејзината проза е искрена, храбра и трогателна. „Животот е живот“ содржи 30 раскази

Цена: 200 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Животот е живот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-252-112-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Животот е живот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in