Животот на пчелите

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: La vie des abeilles | Бр. на страни: 236 | Димензии: 20 | Корица: мека

Овде Метерлинк ја изразува својата филозофија за човечката состојба. Во ова негово најпознато дело нуди брилијантен доказ дека „ниту едно живо суштество, па ни човекот, не го постигнало во центарот на својата сфера она што го постигнала пчелата“. Читателот се соочува со книга која според насловот може да се смета само како типична професионална пчеларска книга. Но, веќе со првите редови сфаќа дека е поинаку, а по понатамошното читање дека е сосема посебна и дека припаѓа на книгите што се читаат низ целиот живот и на кои постојано им се враќаме. Оваа книга е бисер меѓу делата посветени на пчелите и пчеларството, но и врвно книжевно дело. По сто години од нејзиното објавување, научните и практичните сознанија за пчелите многу се променија, но книгата го издржа целиот товар на времето и сè уште е многу актуелна.

Цена: 500 ден 400 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Животот на пчелите

Категории: ,
ИСБН: 978-608-201-491-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Животот на пчелите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in