ЗЛАТНИОТ ПЕХАР од Хенри Џејмс

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: ЗЛАТНИОТ ПЕХАР од Хенри Џејмс | Бр. на страни: 390 | Димензии: А5 | Корица: /

ЗЛАТНИОТ ПЕХАР од Хенри Џејмс Златниот пехар ја истражува мешавината на меѓусебни врски помеѓу татко и ќерка и нивните сопружници. Таткото, богат американски колекционер на уметнички дела и неговата ќерка Меги „купуваат за себе“ убава млада сопруга и благороден сопруг. Меги Вервер и нејзиниот татко Адам, водат богат и префинет живот во Лондон. Обајцата стапуваат во брак, Меги со принцот Америго, осиромашен италијански аристократ и Адам со убавата, но сиромашна Шарлота. Но, и таткото и ќерката не се свесни дека нивните новоосвоени партнери имаат една тајна – тајна за која сите засегнати мораат да ја платат цената. Во ова, последно дело Џејмс комбинира со блескава виртуозност елементи на социјална комедија, мистерија, психолошко измачубање и мит. “Златниот пехар“ е најконтроверзен, двосмислен и најсофистициран од негоите романи.

Цена: 600 ден 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product ЗЛАТНИОТ ПЕХАР од Хенри Џејмс

Категорија:
ИСБН: 978-608-251-156-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ЗЛАТНИОТ ПЕХАР од Хенри Џејмс”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in