Зошто мажите се коцкаат а жените купуваат чевли – Тајните зад секојдневното човечко однесување

Издавач: Табахон. | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Why Men Gamble and Women Buy Shoes - The Secrets Behind Everyday Human Behavior | Бр. на страни: 274 | Димензии: Б5 | Корица: мека

Зошто имањето синови ја намалува шансата за развод? Зошто повеќето неврохирурзи се мажи, а повеќето воспитувачки жени? Зошто жените во секоја култура се порелигиозни од мажите? Зошто голем број политичари ги уништуваат нивните кариери со секс скандали (но само доколку се мажи)? Зошто мажите сакаат русокоси секс-бомби? Оваа книга од областа на еволутивната психологија се обидува да одговори на овие, како и на бројни други прашања во врска со човечкото однесување. Авторите ги разоткриваат еволутивните основи на секоја наша постапка, поткрепувајќи ги нивните аргументи со научна литература, статистика и... многу здрав разум.

Цена: 300 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Табахон

Report an abuse for product Зошто мажите се коцкаат а жените купуваат чевли – Тајните зад секојдневното човечко однесување

Категорија:
ИСБН: 978-608-4566-01-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Зошто мажите се коцкаат а жените купуваат чевли – Тајните зад секојдневното човечко однесување”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in