Зулејха ги отвора очите

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Зулейха открывает глаза | Бр. на страни: 432 | Димензии: 13x20 | Корица: /

Приказната започнува во мало татарско село во 1930 година. Микрокосмос во кој жената е објект на постојано понижување. Но ова не е патријархален роман. Ова е женски роман во најубавата смисла на зборот. Бидејќи главен херој е зеленооката Зулејха. Жена што ќе го посведочи убиството на сопругот од страна на комунистите и жена што ќе го преживее прогонството на Сибир. И така засекогаш ќе го напушти родниот микрокосмос. Таа е принудена на мачно патување со товарен воз до најоддалеченото место на бреговите на реката Ангара во Сибир. Животните услови во руската тајга носат сосема поинаква тежина. Многумина не ја преживуваат долгата зима. Тоа е средина составена од: селани, интелектуалци, криминалци, чесни луѓе, муслимани, православни, атеисти, Татари, Руси и Германци. Во групата на Зулејха има еден напорен доктор, еден сликар, еден пар, еден криминалец, но и – Игнатов, убиецот на нејзиниот сопруг. Заедно започнуваат да градат нов живот, далеку од своето минато. Заедно мора да создадат – љубов! Зошто Зулејха ги отвора очите? Токму за љубовта, за мајчинството, за слободата, за борбата за живот. Романот е добитник на двете најважни книжевни награди во Русија – „Големата книга“ и „Јасна Полјана“.

Цена: 450 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Зулејха ги отвора очите

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-372-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Зулејха ги отвора очите”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in